poniedziałek, 24 lipca 2017

Επίδαυρος- poczuj dźwięki

Starożytne greckie miasto, które zachwyciło nas, nie zdziwi to pewnie tego, kto tam był, TEATREM.
Tysiące lat temu istniało tam słynne sanktuarium Asklepiosa. Tę postać powinniśmy kojarzyć przede wszystkim z medycyną. Legenda głosi, że potrafił wskrzeszać umarłych. Nazywany był Zbawicielem. Był w tym tak dobry, aż Hades poskarżył się Zeusowi, że niedługo nikt nie zostanie w Podziemiu. Zeus zgodził się mu pomóc. Zabił Asklepiosa piorunem. Pragnący zemsty Apollin, ojciec Asklepiosa, zabił wszystkie cyklopy...polecamy zgłębiać grecką mitologię. Można czytać dzieciom na dobranoc. :)

Temenos, czyli wydzielony, święty obszar poświęcony bogom, składa się w Epidauros z wielu elementów, takich jak propyleje (brama), abaton (sypialnia dla chorych oczekujących uzdrowienia podczas snu) czy oczywiście świątynia Asklepiosa. Poza świętym okręgiem znajdują się równie okazałe cuda. Gimnazjon, stadion czy najlepiej zachowany grecki teatr, zaprojektowany przez Polikleta Młodszego. Widownia mieści około 14 tys. widzów, a akustyka jest genialna do tego stopnia, że słychać w ostatnim rzędzie delikatny dźwięk oddany na scenie. Mieliśmy okazję usłyszeć to na własne uszy i poczuć na własnej skórze, gdyż operowa śpiewaczka podczas naszej wizyty postanowiła obdarzyć nas krótkim koncertem. Tomek z Igorem siedzieli w pierwszym rzędzie, ja w ostatnim. Wrażenia w obydwu miejscach niezapomniane.
Do dnia dzisiejszego wystawiane są tutaj sztuki. Mam nadzieję, że kiedyś będziemy mieli zaszczyt je obejrzeć (tylko najpierw musimy nauczyć się greckiego..).

καληνύχτα
Dobranoc.

Wiktoria
"By mieć teatr w sobie, a nie siebie w teatrze."

Stadion z zachowaną linią startową, bieżnią o długości 181 m. 






1 komentarz:

  1. W tym roku planuje z chłopakiem wybrać się do Grecji, więc może i tam zajrzymy. A tak poza tym to świetny blog i ładne zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń